Lidojošās vimbas

16. marts , 2010

 

Lidojošās Vimbas Kuldīgā.

Katru gadu Kuldīgā jau no hercoga Jēkaba laikiem tie novērots kā Vimbas dodas uz Ventas augšteci nārstot bet viņu ceļā ir Ventas ūdenskritums kuru viņām vajag pārlidot pāri. Ventas rumba ir platākais Eiropas ūdenskritums 247metri. Ventas garums sasniedz 346 kilometrus, tā sākas Lietuvā Veņu ezerā bet ietek Baltijas jūrā pie Ventspils.

Pirmo reizi Vimbas apraksta zviedru botāniķis, ārsts un zoologs Carl Linnaeus (Carl von Linne) jau 1758.gadā. "Dievs radīja, Linnaeus organizēja" savu pirmo sugu klasifikāciju pasaulē.

Savu dzimumbriedumu Vimbas sasniedz 3-5 gadu vecumā pirms nārsta to muguras paliek gandrīz melnas, ikrus atliek uz akmeņainās grunts sākot no aprīļa līdz jūnijam, ikru skaits svārstās no 25-112 tukstošiem, viss akttkarīgs no vietas kurā tās dzīvo, ūdens temperatūra nārsta laikā svārstās ļoti plašā diapazonā no 12-24C.

Vimbas ir iedalāmas divu veidu bioloģiskajās grupās: rudens-ledus Vimbas un pavasara-ievu Vimbas.

Ledus Vibbas pārziemo upēs bet ievu vimbas pārziemo pie upju ietekām jūrā. Pieaugušas Vimbas ir 25-45 cm garas un to svars sasniedz no 360gr - 3kg.

Tād kāpec Vimbas lido pāri Ventas ūdenskritumam?

Vimbas lido pāri Ventas ūdenskritumam uz upes augšteci jo tām ir nepieciešams tīrs mīksts ūdens nārsošanai, pirmkārt tīrā ūdenī ikra apvalciņš ir mīkstāks un spermatozaīdam ir vieglāk apaugļot ikru, otrkārt ūdens bakteriālā vide ikriem var būt nāvejoša! Tātad ikriem ir nepieciešams tīrs ūdens lai tie neaizietu bojā. Lielākā daļa ikru kuri tomēr tiek apaugļoti netīrā ūdenī un kuri nonāk līdz kustīgas astītes stadijai, netīrā ūdenī aiziet bojā bakteriālās infekcijas rezultātā tiklīdz ikra apvalciņš tiek pārrauts, - izlien mazās zivtiņas astīte. Vairāku miljonu gadu evalūcijas laikā vimbām tā pat kā citām zivīm ir izstradājies beznosacījuma refleks tiklīdz tās nonāk tīrā ūdenī tā pēc nedēļas vai divām sākas nārsts. Līdzīgu ainu mēs varam novērot arī savā mājas akvārijā ja veicam regulāras vai biežas ūdens maiņas Tā rezultātā zivtiņas sāk mest ikrus, tīrs ūdens stimulē zivju nārstu.

 

Skaties lidojošās vimbas video šeit: